ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արփինե Հովհաննիսյանը նոյեմբերի 2-ին ընդունել է Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավոր Դորիս Բարնեթի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա է եղել ՀՀ-ում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բերնհարդ Մաթիաս Քիսլերը:
Պատվիրակության՝ Հայաստան այցի նպատակը «Միջազգային խորհրդարանական կրթաթոշակ» ծրագրի 2018 թվականի հայ մասնակիցների ընտրությունն է:
Ողջունելով հյուրերին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալն ընդգծել է երկու երկրների օրենսդիր մարմինների արդյունավետ փոխգործակցությունը, միջխորհրդարանական կապերի սերտացումն ու փոխադարձ շփումների ակտիվացման կարեւորությունը: Արփինե Հովհաննիսյանը գիտակրթական կապերի զարգացման տեսանկյունից բարձր է գնահատել Բունդեսթագի կողմից հովանավորվող «Միջազգային խորհրդարանական կրթաթոշակ» ծրագիրը եւ դրա շարունակականությունը: ՀՀ խորհրդարանի փոխնախագահն անդրադարձել է Գերմանիայի աջակցությամբ այլ ոլորտներում եւս համատեղ ծրագրեր իրականացնելու կարեւորությանը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաեւ ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Հակամարտությունների կարգավորման եւ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման հարցում կողմերը կարեւորել են նաեւ երիտասարդ սերնդի դերը: Այս համատեքստում Արփինե Հովհաննիսյանն անդրադարձել է Ադրբեջանում պետական մակարդակով իրականացվող հայատյաց քաղաքականությանը, ինչը, ըստ նրա, խոչընդոտներ է ստեղծում երկու երկրների երիտասարդների միջեւ առողջ շփումների հաստատման հարցում:
Քննարկվել են նաեւ քաղաքական գործընթացներում կանանց ներգրավվածությանը, տարածաշրջանային խնդիրներին առնչվող այլ հարցեր եւս:

2 ноября вице-спикер НС А.Оганнисян приняла делегацию во главе с депутатом Бундестага Германии Дорис Барнет. На встрече присутствовал Чрезвычайный и Полномочный посол ФРГ в РА Бернхард Матиас Кислер.
Цель визита делегации в Армению – подбор армянских участников программы “Международная парламентская стипендия” 2018 года.
Приветствуя гостей, вице-спикер НС подчеркнула важность эффективного взаимодействия законодательных органов двух стран, укрепления межпарламентских связей и активизации взаимных контактов. С точки зрения развития научно-образовательных связей А.Оганнисян высоко оценила программу “Международная парламентская стипендия” и ее непрерывность. Она отметила важность реализации при содействии Германии совместных программ также в других сферах.
В ходе встречи затронуто мирное урегулирование НК-проблемы. В урегулировании конфликтов и установлении мира в регионе стороны особо выделили роль молодого поколения. В этом русле А.Оганнисян обратилась к осуществляемой в Азербайджане на государственном уровне антиармянской политике, создающей препоны для налаживания здоровых контактов между молодежью двух стран.